……..Και το πρώτο κίτρινο φύλλο της χρονιάς είναι γεγονός

Το 15ο επίσημο παιχνίδι (12 πρωταθλήματος και 2 κυπέλλου αήττητοι) έφερε και το πρώτο κίτρινο φύλλο αγώνα. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με συχνές αλλαγές και δυνατές μονομαχίες η ομάδα μπάσκετ των ανδρών σε αγώνα κυπέλλου, ηττήθηκε από τον Αστέρα Αγ. Δημητρίου (ομάδα Α κατηγορίας) με 67-68 και δεν κατάφερε να προκριθεί στην φάση των 8 του κυπέλλου (προημιτελικά).

Η ομάδα μας αν και βρέθηκε πίσω με 13 πόντους στην έναρξη του Β δεκαλέπτου (9-22) έσφιξε την άμυνα της, πήρε τα ριμπάουντ και με σωστές επιθετικές επιλογές έκλεισε το ημίχρονο στο 34-36. Πιο συγκεντρωμένη και ήσυχη πλέον, έπαιξε τα συστήματα της τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με αποτέλεσμα η λήξη του Γ δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα μας μπροστά 1 πόντο (55-54). Το Δ δεκάλεπτο ήταν μία συνεχής εναλλαγή στο σκορ και ανά πάσα στιγμή έδειχνε ότι το παιχνίδι μπορεί να κερδηθεί και από τους δύο αντιπάλους. Τελικά και με 14 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι και το σκορ στο 67-68 υπέρ του Αστέρα, η ομάδα μας είχε 2 ευκαιρίες για να πάρει το παιχνίδι αλλά και τα δύο σουτ βρήκαν στεφάνι. Η λήξη του αγώνα άφησε ανάμεικτα συναισθήματα. Από την μία δεν μπορέσαμε να προχωρήσουμε ένα βήμα παραπάνω στο κύπελλο, από την άλλη ικανοποίηση διότι η ομάδα αυτή «αρνείται» να χάσει και παλεύει όλα τα παιχνίδια μέχρι το τέλος, κάνοντας το δικό της παιχνίδι και όχι προσαρμογές στο παιχνίδι του αντιπάλου, για να κερδίσει.

Συγκινητική η προσπάθεια των άρρωστων παικτών μας Χαϊδά Παναγιώτη και Καραϊσκάκη Βαγγέλλη οι οποίοι έπαιζαν με πυρετό, ενώ και ο Καλούδης Νίκος ήταν με ενοχλήσεις στην γάμπα. Εκτός της τελευταία στιγμή και ο β play maker της ομάδας Παύλος Μαστρογιάννης. Εδώ πάντως πρέπει να εξάρουμε την μεγάλη προσπάθεια των Βελιζιώτη Νίκου , Κόκκινου Γιώργου και Λουλούδη Γιώργου, πού σήκωσαν την ομάδα στα δύσκολα στις πλάτες τους.

Με μεγαλύτερη πλέον αυτοπεποίθηση συνεχίζουμε για το επόμενο πλέον στόχο στο πρωτάθλημα με αντίπαλο την Νέα Πέραμο στο ΒΑΚ την Πέμπτη 10/01 και ώρα 21:30.