ΝΕΑΝΙΚΗ ΕΣΤΙΑ ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ 65 – Α.Ο.ΤΑΤΑΥΛΑ 67

Τι ζήσαμε το απόγευμα του Σαββάτου! Τι αγώνα είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε!

Στα Μεγαρα, η εφηβική μας ομάδα, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά , έκανε την υπέρβαση, νίκησε εκ νέου την γηπεδουχο ομαδα με σκορ 65-67 κ προκριθηκε για πρωτη φορά στην τελικη φάση όπου και θα διεκδικήσει ένα από τα εισιτήρια για την Β’ Κατηγορία.

Σε ένα ασφυκτικά γεμάτο γήπεδο με κόσμια συμπεριφορα η ΝΕΜ κατέβηκε με αποφασιστικότητα να καλύψει τη διαφορά των 7 πόντων από το πρώτο παιχνίδι. Το 1ο δεκάλεπτο ωστόσο ήταν ισορροπημένο και έληξε 14-13.

Το ημιχρονο βρήκε τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται 32-26 καθώς στο 2ο δεκάλεπτο άσκησε ακόμα μεγαλύτερη πίεση.

Η μεγαλύτερη διάφορά, 11 πόντων, υπέρ της ΝΕΜ σημειώθηκε στις αρχες του 3ου δεκαλέπτου, 40-29. Στο σημειο εκεινο και μετά από ενα τάιμ αουτ η άμυνα άρχισε να γινεται σκληρή και απροσπέλαστη και σε συνδυασμό με ένα επιθετικό κρεσέντο η διαφορά μειώθηκε στους πέντε πόντους στο τέλος αυτού του δεκαλέπτου (52-47).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδουχοι προσπάθησαν  εκ νεου να πάρουν τα ηνια του αγωνα ομως είχαν όμως να αντιμετωπίσουν μια ομάδα «φονική μηχανή» με πολύ τσαγανό και ατσάλινη άμυνα. Το νερό είχε μπει πια στο αυλάκι και με περίσσια ενέργεια και τεράστια σουτ οι αθλητές μας ανέτρεψαν το 62-59 στα 55 δευτερόλεπτα και στο τέλος αναδείχθηκαν νικητές!

Το τι ακολούθησε μετά την κόρνα της ληξης δεν μπορούμε να το περιγραψουμε με λόγια!

Την ιστορία τη γράφουν οι παρόντες και αυτή η παρέα, αυτη η ομάδα, κατόρθωσε κάτι, που λίγες ώρες πριν το ματς, φάνταζε  ακατόρθωτο! Αυτή η παρέα έμεινε όλη τη χρονιά  ενωμένη στα δύσκολα και έδειξε πως η ψυχή είναι πολλές φορές πιο δυνατή από το ταλέντο! Αυτή η παρέα θα μείνει μαζί, εντός παρκέ, τέσσερα ακόμα παιχνίδια.

Ραντεβού μετά το Πάσχα για το Final 5!

Ευχαριστούμε πολύ όλους τους φιλάθλους μας, γονείς, αδέρφια, φίλους, συγγενείς, που ταξίδεψαν μαζί μας και συμπαραστάθηκαν στα παιδιά. Σας περιμένουμε όλους στην τελική φάση! Το ταξίδι συνεχίζεται!